AĞIZ DİŞ VE ÇENE CERRAHİSİ

DİS-CENE-CERRAHİSİ

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi alanında; ağız içerisindeki tüm yumuşak dokuların (dil, yanak, dudak, tükürük bezleri vb.), dişlerin, çenelerin ve çene eklemisinin her türlü rahatsızlığının ve hastalığının teşhisi ve cerrahi tedavileri gerçekleştirilir. Yapılacak işlemin tipine ve hastanın durumuna göre planlanan cerrahi işlemler lokal anestezi, bilinçli sedasyon (derin uyku) veya genel anestezi altında yapılmaktadır.

 

Bu tür işlemler, mevcut dişleri çeşitli aparatlar kullanarak hareket ettirerek fonksiyon, fonasyon ve estetiği yeniden elde etmeyi amaçlar. Tedavi, bazen tellerle, bazen şeffaf plaklarla ve bazen de cerrahi müdahale ile birleştirilerek uygulanabilir.

 

Yirmilik Dişim Başıma Bela Oldu, Ne Yapacağım?

Yirmilik dişler, gömülü oldukları durumlarda sorun yaratabilen dişlerdir. Gömülü yirmilik dişler, çene kemiği içerisinde iltihap, kist, şiddetli ağrılar ve yüzde şişliklere sebep olabilir. Tüm bunların önlenmesi ise oldukça basittir! Yapılan muayene sonrasında uygunluğu bulunan dişler, çok kısa bir süre içerisinde lokal anestezi ile alınabilir ve yaşanan tüm sorunlar bir çırpıda düzeltilebilir.

Geç Kaldım, Çene Kemiğim Eridi, Protez Kullanamıyorum, Implant Da Yaptıramıyorum, Ne Yapacağım?

Günümüz tedavi yaklaşımlarının sıkı şekilde takip edilip uygulandığı kliniğimizde, protez yapımından önce gerekli olabilecek yumuşak doku ve kemik düzenlemeleri sayesinde, gerektiği zaman çene kemiğinizin hacmini artırmak ve proteze yer sağlamak için kemik tozu ya da doğrudan kemik ilavesiyle müdahalelerde bulunuyoruz. Ayrıca, ihtiyaç duyulduğunda ağız içerisindeki yumuşak dokulara ufak cerrahi müdahaleler yapıyor ve çene kemiğinizi ortaya çıkarıyoruz. Böylece hem protezinizi rahatça kullanmanızı hem de implant tedavileri için şansınızın olmasını sağlıyoruz.

Defalarca Kanal Tedavisi Yaptırdım Fakat Ağrım Bir Türlü Geçmiyor, Ne Yapacağım?

Kanal tedavisi çoğu zaman dişin kaybedilmesini engelleyebilir, ancak bazı durumlarda diş tedaviye cevap vermeyebilir ve şikayetlerde azalma olmayabilir. Bu durumlarda dişin çekilmeden önce cerrahi müdahale seçenekleri düşünülmelidir. Apikal rezeksiyon, böyle durumlarda başvurulan ve tedavinin başarı oranını oldukça yükselten bir operasyondur. Lokal anestezi ile ilgili bölge uyuşturulduktan sonra diş kökünde enfeksiyon olan kısmın çıkarılması işlemidir. Bu sayede ağrılar sona erer ve eski hayat konforunuza geri dönebilirsiniz.

Çene Kemiğimde Kist Oluştu, Korkuyorum!

Çene kemiklerinde ve ağız içerisinde yer alan yanak, dil, dudak gibi dokularda kist oluşumu oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Bu duruma ileri derecede çürümüş ve uzun süre tedavi edilmemiş dişler, önceden kanal tedavisi uygulanmış dişler, gömülü olarak çene kemiğinde bulunan dişler veya eskiden çekilmiş ancak tedavisi doğru şekilde yapılmamış dişler sebep olabilir. Bunun yanında dudak, yanak, dil gibi bölgelerde ısırma ya da diğer travma türlerine bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Çene kemiğinde kist tedavisi oldukça basittir. Ağrısız bir şekilde kısa süreli bir operasyonla kistten kurtulabilir ve sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

Eyvah! Yüzüm Şişti, Ne Yapacağım?

Şişlik ve ağrı olan durumlarda, uygun ilaç tedavisi ile şişlik meydana gelen bölgeye ve şişliğin şiddetine bağlı olarak cerrahi müdahalelerle şişliğin kolayca inmesi sağlanabilir. Ancak bu durumlarda erken müdahale oldukça önemlidir ve ihmal edilmemelidir.

Çene Eklemimde Ağrı Var, Dayanamıyorum!

Çene eklem rahatsızlıkları tedavisi son zamanlarda yoğun bir şekilde araştırılmaya başlandı. Bu rahatsızlıklar günümüzde en sık karşılaşılan sorunlardan biridir ve yaşam kalitesinde büyük bir düşüşe neden olabilir. Özellikle şakak, yanak, alt çene, kulak arkası, baş ve boyun bölgelerinde dayanılmaz ağrılara yol açabilir. Ayrıca yemek yerken veya konuşurken çenemizin kilitlenmesine, ağzı açıp kapatırken ‘klik’ sesi oluşumuna ve uykunun verimini azalttığı için kronik yorgunluğa sebep olabilir.

 

Çene eklem rahatsızlıkları tedavisinde, sadece semptomları iyileştirmek yalnızca geçici bir çözüm olacaktır. Bu rahatsızlığın altında yatan nedenler detaylı bir şekilde incelenmeli ve semptomları iyileştirmeye yönelik tedavilerin yanı sıra bu nedenler de ortadan kaldırılmalıdır. Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi geniş bir alandır, bu ve benzeri sorunlarınız olduğunda kliniklerimize başvurarak daha fazla bilgi alabilirsiniz.

 

Sağlıklı gülüşler!

Hızlı İletişim

İletişim ve Randevu

Whatsapp'a git
Merhaba,
Bilgi almak istiyorum.